12. Gece/Twelfth Night

Şehir Tiyatroları’nın ‘Onikinci Gece’sinde sıkılmak mümkün değil. Yönetmen Serdar Biliş’in kurduğu çılgın dünyadan etkilenmemek de…Düelloların boks ringine taşındığı, Can Yücel’in ‘Sevgi Duvarı’ şiirinin usulca sızıverdiği, hangi köşesinden ne sürpriz çıkacağını kestiremediğiniz nefis bir komedi, ‘Onikinci Gece’. Kaçırmayın."

"It’s impossible to get bored watching this Twelfth Night and not be impressed by the mad world that the director Serdar Bilis has created…A Twelfth Night that the duels are transformed into box rings... the poem, 'Wall of Love' by Can Yucel quietly creeps in and you never know what will hit you next, a great comedy with lots of surprises, Don’t miss it!"

Asu Maro,  Milliyet


 

"Serdar Biliş yepyeni, bambaşka, çağdaş bir yorum yapmış.. Oyunda hemen her şey güzeldi.. Ama ben en çok Serdar'ın sahneye koyuşuna bayıldım.. 12. Gece, Şehir Tiyatroları'nın gururu bir oyun olmuş!"

"Serdar Bilis's interpretation is fresh, startling and contemporary. Almost everything was very good... Yet I am most blown away by Serdar's staging.  This Municipal Theatre production of 12. Night is one to be proud of!"

HIncal Uluç,  Sabah


 

"Kusursuza yakın bu yapımın arkasındaki ekibi - sahnede görünen görünmeyen herkesi - ayrı ayrı tebrik etmek gerek. ..Türk tiyatrosu için 'çare' bu tip işler, bu tip yönetmenler, ve tabii bu kadar emek veren bir kadro. Kısacası, bu sezon ruhları doyurmak ve düşünce balonlarınızdaki önyargıları yıkmak için 'çare' tek başına Shakespeare olamasa da, çare kesinlikle "12. Gece”."

"I should congratulate every member of the team who created this near-perfect production. The way forward for Turkish Theatre is this kind of work, this kind of directors and of course this kind of a team. To cut to chase to satisfy your soul and challenge your negative prejudices on theatre try Shakespeare, if not on its own, definitely  try this Twelfth Night!"

Aycan Akçamete,  Radikal


 

“12. Gece ile Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümüne parlak bir giriş hazırlamış olan IBBŞT’nı ve bu büyük başarıya katkıda bulunan sanatçıları içtenlikle alkışlamak her gerçek tiyatroseverin gönül borcudur..

"It’s the duty of every true theatre lover to generously applaud the artists who have accomplished this great achievement and congratulate the Municipal theatre who has made a bright entrance to the year of  400th anniversary of Shakespeare’s death with this 12. Night" 

Robert Schild, Tiyatro Dergisi


 

“ Başarılı bir ekip oyunculuğu… Dinamik, tempoyu bir an olsun düşürmeyen oyuncular…Keyifle kotarılmış Görsel bir Şölen.”

“A great ensemble…Actors never drop the ball, they don’t lose the beat and dynamism even for one second…  joyously accomplished visual feast"

Dikmen Gürün, Cumhuriyet


 

"Şehir Tiyatroları ‘12. Gece’ ile seyircisini renkli, bir o kadar da puslu bir düşün içine çekiyor. Shakespeare’in karmaşık bir aşk döngüsünü anlattığı oyun, Serdar Biliş’in cinsiyetler arası sınırları yok ettiği yorumu ve yenilikçi rejisiyle sahnede."

"Municipal Theatre's 12. Night lures its audience into a kaleidoscopic and a foggy dream. This complex tale of a love web is told by Serdar Bilis's innovative staging that vanishes the gender lines." 

Bahar Çuhadar, Radikal


 

“On İkinci Gece” bir tür sirk atmosferindeki dekoru ve oyun düzeniyle, uyumlu ekip oyunculuğuyla, mevsimin en renkli oyunlarından biri olarak öne çıkıyor."

"Twelfth Night shines as one of the most exciting productions of the year with its circus-like world and great ensemble acting."

Seçkin Selvi, Milliyet Sanat


 

"Geçen yıl Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 'Yılın Tiyatro Oyunu' seçilen 'Savaş'ı yöneten Serdar Biliş'in yönettiği oyun, tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor."

"A real visual fest from the director of "Savas" which won the Theatre Critic's best production award"

İlker  Gezici, Sabah


 

"Serdar Biliş rejisiyle sahnelerde yerini alan bu yorum başlı başına Türkiye Tiyatrosu’ nun aradığı taze kan diyebilirim!"

"I say, this show directed by Serdar Bilis could be the fresh blood that the Turkish theatre needs!"

Yaşam Kaya, Life Art Sanat