MARTI

Asu Maro/Milliyet

"Serdar Biliş’in sahnelediği ‘Martı’, seyircinin dikkat ve merakını arasız 100 dakika boyunca ayakta tutan, zamanı ve zemini çok da belirgin bir olmayan bir yere taşısa da insan ruhuna dair özünü koruyan bir oyun"

"Yönetmen Serdar Biliş, tam da böyle ‘klasik’ denince akla gelen ilklerden olan metinleri alıp güncel bir yorumla sahnelemeyi seçenlerden. Belki kendisine koyduğu bir çıta var, sürekli aşmaya çalışıyor. Bu yüzden de oyunları seyirciyi ikiye bölüyor çoğunlukla; gözü  gönlü klasik sahnelemeleri arayanlarla bu farklı oyunun tadını çıkaranlar olarak. İkisinin de kendince haklı noktaları var. Ben, söz konusu Serdar Biliş gibi dünya kurma becerisi olan bir yönetmen olunca, o klasiğin içinden günümüze dair neler çıkacağını merakla bekleyenlerdenim."

"Farklı bir ‘Martı’, evet, ama kendi kanatlarıyla pek güzel uçuyor."


Bahar Çuhadar/Hürriyet

"Serdar Biliş’in yönettiği ‘Martı’, sahne-ışık tasarımından oyunculuklarına son derece iddialı bir iş. “Yenilikçi yorumlarıyla tanıdığımız Biliş’ten de böylesi beklenirdi” dedirten, Tilbe Saran’ın imzasını attığı bir oyun…"

"Martı günümüzde İşte böyle oynanır"

Bahar Çuhadar/Hürriyet

 


Yaşam Kaya

TİYATRONLİNE

"Son dönemin parlayan yönetmenlerinden Serdar Biliş, Tiyatro Pürtelaş ile kendisine özgü bir teatral mecra yaratarak yeniyi, farklıyı, görülmemişi denemeye devam ediyor. 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ nin açılış oyunu olarak karşımıza çıkan ‘Martı’, Anton Çehov’ un çok önemi bir başyapıtı olurken, Sami Özbudak’ ın kaleminden güncelliğe, Biliş’ in çarpıcı rejisiyle modern bir enstalasyona dönüşüyor. "

"Martı’ nın 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ nin açılış oyunu olarak düşünülmesi on numara bir tercih. Klişe Çehov denemelerinden şimdiye dek sıkılmışken, elinde cep telefonuyla ortalıkta dolanan, yazılarını bilgisayarda yazan karakterleriyle günümüz dünyasına mesaj gönderen Serdar Biliş, içimizdeki klasik sıkılmışlığı yerle yeksan etti. Daha önce Shakespeare güncellemesiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda fırtınalar estiren Biliş’ in teatral zekasına hayran kalmamak elde değil. Tiyatro Pürtelaş’ ın başarılı çalışmasını mutlaka izleyin!"

 


 

Filiz Aygündüz

Milliyet

"Pürtelaş Tiyatro, göz alan performanslarıyla ‘Martı’yı İstanbul semalarına uçurdular. Hedeflerinden biri de ‘klasik repertuvarı günümüz gerçeklerine ışık tutacak radikal bir şekilde yeniden canlandırmak’ olan kolektif, bunun hakkın fazlasıyla verdi."